Bystré děti

ÚČINKY HUDBY NA MOZEK

ÚČINKY HUDBY NA MOZEK

Účinky hudby na mozek jsou výjimečné. Pro začátek, poslech hudby stimuluje několik oblastí mozku najednou. Způsoby, jakými se to děje, které postupně odhalujeme. Před 10 lety vědci zjistili, že mozeček – kdysi považován za centrum řízení motoriky – je spojen s hudební interpretací…

Miminko hraje na nástrojArgumenty Kathy Hirsh-Pasek a Roberta Golinkoffa v knize Einstein nikdy nepoužíval flash karty: „Vážná hudba neovlivňuje růst mozku a inteligenci.“

Je pravda, že Mozartův efekt byl opravdu dokázaný. Stalo se ale to, že když tým vědců v roce 1993 potvrdil, že poslech Mozarta může ovlivnit krátkodobé zlepšení prostorového a logického myšlení, média se toho chytili a mýtus, že „Mozart zvyšuje inteligenci“, byl na světě. Toto přehnané zjednodušení vedlo k tomu, že se na trh uvedli „vzdělávací“ dětské hudební CD a mnozí rodiče věřili, že právě tato CD ovlivní IQ jejich dítěte. Znamená to, že není nic, co bychom mohli říci na obhajobu hudebního vzdělání?

Právě naopak! Je ale důležité říci, že klasická hudba není monopol na výrobu inteligentních dětí.

To, že hudba je spojena především s pravou hemisférou mozku, je dobře známo. Nicméně vědci nedávno zjistili, že lidé, kteří mají zkušenost s hudbou, využívají ve větší míře svůj levý mozek. Lidé, kteří se seznámili s hudbou v dětství, vykazují při poslechu hudby více mozkové činnosti než jak  je tomu u nehudebníků.

Podle Josefa Rauscheckera, výzkumníka z Georgetownské univerzity, “ …hudba se zpracovává ve více částech mozku, než jsme si dříve mysleli. “ A dodává, že “ ..hudebníci využívají větší část mozku při poslechu hudby a tak mohou mít lepší schopnosti i v jiných oblastech“.

Hudebníci své „ucho“ (tím myslíme sluchové centrum mozku) trénují  – ale to je jen polovina příběhu. Učení a pravidelné cvičení na hudební nástroj má na stavbu mozku skutečný efekt. A tento efekt je nejvýraznější u hudebníků, kteří začali hrát na hudební nástroj již v raném dětství.

Gottfried Schlaug z Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu vysvětluje, že: „…existují poměrně výrazné strukturální rozdíly v mozcích profesionálních hudebníků ve srovnání s nehudebníky. Například jsme zjistili, že hudebníci mají větší než průměrné corpus callosum (svazek vláken spojujících levou a pravou hemisféru mozku), což může mít za následek zlepšení komunikace mezi dvěma polovinami mozku. Dále i oblasti mozku zodpovědné za plánování a provádění pohybu, stejně jako i oblasti mozku zodpovědné za poslech, jsou u hudebníků větší ve srovnání s nehudebníky“.

Chtěli byste vaše dítě učit hudbě, ale nevíte jak? Pak je Little Musician přesně to, co jste hledali. Nemusíte mít žádné hudební vzdělávání a stačí vám jen 5 minut denně. Stačí jen zmáčknout PLAY. Program s předpřipraveným učebním programem hudby pro malé děti na jeden rok udělá vše za vás.

Zpívejte, tleskejte, tančete, hrajte na hudební nástroje – prostě seznamujte vaše dítě se světem hudby. A užívejte si při tom spolu legraci!

ZDARMA rychlokurz raného vzdělávání

Chcete se dozvědět víc o raném vzdělávání? Získejte přístup ke třem videím rychlokurzu raného vzdělávání ZDARMA – www.bystre-deti.cz

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku

… a nepropásněte žádnou novinku o raném vzdělávání či vzdělávací video pro vaše dítě.  https://www.facebook.com/bystredeti.cz

Přidejte se k nám do Facebook skupiny

… a inspirujte se, ptejte se, diskutujte s ostatními maminkami, které rané vzdělávání zajímá (stimulace novorozence, znakování batolat, rané učení cizího jazyka, ….)  https://www.facebook.com/groups/bystredeti

 

Bez komentáře

Zanechte komentář

 • Facebook

 • Ocenění programu

 • 30-ti denní garance

  garanciaJsme tak přesvědčení o vaší spokojenosti s našimi produkty, že vám nabízíme 30-ti denní záruku na vrácení peněz!
 • Už mám na Bystré děti.cz zřízený účet:


  Zapomněli jste heslo?


  Nemáte ještě na Bystré děti.cz účet?

  Registrujte se prosím ZDE