Bystré děti

Proč začít dítě učit

Proč začít s výukou v raném věku? pic-012

Jako u tisíců jiných rodičů po celém světě, Váš první dojem může být jedním ze skeptických. Ale co si mnozí neuvědomují je, že učit své miminko úspěšně je nejen možné, ale vysoce pravděpodobné -ve skutečnosti bude výuka dítěte mnohem rychlejší, pokud se začne dříve než později, jelikož kognitivní rozvoj je nejsilnější v prvních třech letech života!

Výukou vašeho dítěte v raném věku využíváte příležitost pro přirozené studium jazyků a inspirujete dítě k dosažení vyšší úrovně jazykových dovedností. Navíc také kromě učení jazyků je i učení rozpoznávat psané slovo jedním z nejlepších způsobů, jak umožnit vašemu dítěti začít se učit číst a posléze se díky schopnosti čtení učit nezávisle (na někom, kdo číst umí), doporučujeme rodičům začít vystavovat miminko psanému slovu již v tomto rozhodujícím stadiu rozvoje dítěte, kdy je pravá hemisféra mozku dominantní. Když dáváte přirozeně vašemu miminku příležitost ke čtení, stimulujete tak jeho dětský mozek a pomáháte mu tím rozvíjet ty správné nervové obvody pro budoucí čtení. Pokud učíte vaše miminko jazykům a rozpoznávání psaného slova v daných jazycích, zlepšíte tak jeho šance na úspěch v budoucnosti a na posílení jeho vlastního sebevědomí.

Děti, jejichž rodiče se rozhodnou učit je jazykům a rozpoznávat psaný text dříve než začnou formální vzdělávání, mají vyšší sebevědomí, než je sebevědomí těch, jejichž rodiče dítě v jazycích a čtení nepodporují. Rodiče, kteří učí své děti brzo jazykům a čtení rovněž souhlasí s tím, že u těchto dětí je také pravděpodobnější, že budou excelovat v svých školních aktivitách a výuku si tak užívají mnohem více, neboť už jako miminka se naučili, že učení je zábava a už umí číst, a proto jsou brzy vybaveni vhodnými nástroji pro svůj život.

Studie rovněž ukazují, že možnost přirozeně učit děti jazykům a čtení začíná postupně klesat kolem věku čtyř let a získávání kvalifikace těchto důležitých schopností se stává tím složitější jak dítě roste – a tím i učení přechází v únavnou práci místo původní přirozené zábavy.

To znamená, že učením Vašeho dítěte jazykům a čtení až v šesti letech, kdy začne chodit do školy, ho připravujete o příležitost poznat hru při čtení ve věku, který je ze zkušeností pro učení nejvhodnější – když mozek začíná zpracovávat své první pojmy, zatímco miminko je ještě velmi malé. Nejen že bude snazší pro vás naučit vaše dítě jazyky a čtení jeho prvních let, ale učení bude navíc větší zábavou i pro vaše malé dítě!

Je to opravdu možné?pic-013

Pokud se Vám zdá, že myšlenka toho, že by miminko umělo několik jazyků a v těch jazycích i bylo schopné číst, přitažená za vlasy, podívejte se na videa malých dětí, které rozumí několika jazykům a rozpoznávají v daných jazycích i slova nebo videa dětí, které rozpoznávají svá první slova v rodném jazyce či přímo čtou.

Je všeobecně známo, že děti instinktivně pochopí a naučí se přirozeně mateřský jazyk, protože jsou mu přirozeně neustále vystavováni. Takže proč nerozšířit takto rychlý a přirozený rozvoj pro učení dalších jazyků a čtení?

Mnozí experti naznačují, že pokud učíte vaše malé dítě jazyky a čtení, také ho zbavuje břemene, které na něj kladou školní léta, kdy by se dítě jinak toto vše muselo učit současně vedle ostatních věcí, jež se bude ve škole učit.

Podporováním všeobecné gramotnosti během učení jazyků (mateřského i cizích) již v raném věku může nejen znamenat lepší známky, ale také učinit školu pro vaše dítě mnohem příjemnější!

Klíčem k učení je zábava!pic-014

Je běžné mylné přesvědčení, že vyučováním v raném věku nutíte své malé dítě dělat věci proti jeho vůli. Přitom ve skutečnosti většina, ne -li všichni odborníci v oblasti předškolního vzdělávání opakovaně zdůrazňují, že pokud učíte své miminko jazykům a čtení, učení by mělo probíhat pouze v milujícím a zábavném prostředí formou hry.

Lekce by se dítěti měly dávat pouze tehdy, je-li dítě přístupné a v náladě a měly by vždy skončit dřív, než dítě ztratí zájem o další lekci. Pokud jste schopni učinit lekce vzrušující a příjemné, zjistíte, že se Vaše dítě bude těšit na další lekce, a dokonce, že bude tento čas učení samo vyžadovat a bude se ho snažit samo prodlužovat!

Tím, že učení vašemu dítěti zpříjemníte pomocí různých podnětů, udržíte učení zajímavé a zapojujete pravou část mozku, která je dominantní v prvních letech života. Děláním něčeho tak jednoduchého jako je začlenění zvuků, barev a akcí polu s jejich písemnými protějšky byli rodiče schopni učit děti jazykům a čtení již v 9 měsících, s úspěšným poznáváním desítek slov!

Vaše miminko snadněji pochopí jazykové základy a základy čtení během nejvíce vnímavého období jeho života, pokud je učení pro Vaše dítě zábavné. Dříve než se nadějete bude Vaše dítě umět jazyky a v jazycích také číst na úrovni daleko přesahující požadavky jeho školních let.

Zpět na domovskou stránku Little Reader

Vyzkoušet zdarma Koupit Little Reader Napište nám

 • Facebook

 • Ocenění programu

 • 30-ti denní garance

  garanciaJsme tak přesvědčení o vaší spokojenosti s našimi produkty, že vám nabízíme 30-ti denní záruku na vrácení peněz!
 • Už mám na Bystré děti.cz zřízený účet:


  Zapomněli jste heslo?


  Nemáte ještě na Bystré děti.cz účet?

  Registrujte se prosím ZDE