Bystré děti

Často kladené otázky

Čím se Little Reader liší?

Srovnání Little Reader s jinými výrobky naleznete zde.

Jsou obrazovky počítačů pro malé děti bezpečné?

Odpověď na otázku si přečtěte v článku Malé děti a počítače.

Učí Little Reader, jak se tvoří slova?

Hláskování hraje v lekcích Little Reader velkou roli, protože je to velmi důležitá schopnost, kterou musí každé dítě ovládat, zvlášť u jazyků jako je například angličtina, kde se slova jinak vyslovují než se píší.

V mnoha videích zobrazujících děti jak čtou v angličtině mnohé z těchto dětí nečte foneticky, ale spíše čte rozeznáním celého slova. Tomu se říká „čtení celých slov“ nebo sight-reading.

Co si mnozí neuvědomují je to, že časem, jak se zvyšuje množství slov, s kterými se dítě seznámilo, jsou děti schopny pochytit pravidla psaného anglického jazyka (jako je fonetika) samy přirozeně a intuitivně – stejně tak, jako podobně přirozeně a intuitivně pochytí pravidla a vzory mluveného slova.

Přirozeně anglicky mluvící děti není třeba učit jazyková pravidla jako je přidání písmena „s“ k množnému číslu nebo přidání „ed“ pro minulý čas, protože už to slyšeli tolikrát, že jsou schopny přijít na pravidlo a použít ho v nových situacích. Proto někdy slyšíte chyby, když dítě řekne „gooses“ namísto „geese“, protože přebralo strukturu přidání písmena „s“a použilo ho ke “ goose “ (Ještě se nenaučilo, které výjimky z pravidel existují). A tohle je dobré znamení, protože ukazuje, že je schopné pochytit tato pravidla jazyka snadno.

Obdobně platí, že děti jsou schopny dekódovat psaný text samy, přirozeně a intuitivně. S Little Reader podporujeme tento přirozený způsob učení fonetiky pomocí našeho systému fonetického vzoru™, kde učíme fonetiku ne výukou, nýbrž necháme na dítěti, aby samo přišlo na fonetická pravidla postupně a intuitivně. Little Reader nejen že využívá přirozené schopnosti Vašeho dítěte rozeznávat vzory a pravidla co nejsnadněji, ale pomocí ukazování skupin slov se stejným vzorem a dokonce pomocí barevného kódování písmen činí vzor tak samozřejmým, jak jen může být! (viz Jak vypadají lekce – ukázková lekce tvorby slov). Lekce tvorby slov začíná v 21. dni učební osnovy.

Pokud budete spoléhat výhradně na tradiční způsob výuky fonetiky v angličtině, pak si budete muset počkat, až budou dítěti zhruba 3 roky, což je věk, kdy dítě zvládne artikulovat správné znění. Museli byste dítě nejprve naučit písmena od A do Z, a jakmile by si to zapamatovalo, naučili byste ho že A je „Ach,“ B je „Buh“, C je „cuh“ apod. Po té byste je učili jak zní zvuky společně jako B + A + T zní „BAT“. Toto je velmi logický způsob vyučování pomocí LEVÉ ČÁSTI MOZKU, kterou používají k učení dospělí. Avšak my nevěříme, že toto – s využitím dominance pravé mozkové hemisféry – je nejjednodušší způsob, jak to velmi malé děti učit. Také jsme přesvědčeni, že pomocí systému Fonetického Vzoru™ lze fonetiku učit dlouho předtím, než dítě dosáhne věku 3 let.

Pro jaký věk je to vhodné? A co starší děti?

Zda je či není Little Reader vhodný pro vaše dítě nezáleží až tak na věku jako spíš na Vaší schopnosti se dítěti věnovat a učit ho jazykům a číst s ním.  Můžete začít využívat Little Reader již od 3-6 měsíců, ale mnozí rodiče ji používají pro mnohem starší děti, zejména právě při zavádění cizích jazyků. Poznámka: Různé děti v různých věkových skupinách reagují na Little Reader rozdílně. Některé děti nedávají pozor, když jim je 1 rok, ale pak najednou projeví velký zájem, když dosáhnou věku  například 2 let a naopak. Každé dítě je jedinečné!

Z jakých jazyků si mohu vybrat?

Little Reader se v základním balíčku prodává v anglickém jazyce (US nebo UK). Máme také k dispozici k samostatnému nákupu jako obsahový učební balíček k Little Reader s plnou učební osnovu ve francouzštině nebo čínštině (výslovnosti jsou zaznamenány v mandarín čínštině a písemný text ve zjednodušené nebo tradiční čínštině). Rovněž jsme zahájili přípravu učebních obsahů ve všech hlavních cizích jazycích (např. španělština,…),  jež po uvedení na trh mohou být zakoupeny jako doplněk k základnímu programu s anglickým učebním obsahem. Rovněž také připravujeme češtinu a slovenštinu.

Kdy uvidím výsledky?

V prvé řadě naše velká rada je – NEZAMĚŘUJTE se na výsledky.

Zaměření se na výsledky vede k tomu, že můžete někdy cítit negativní emoce (například úzkost nebo zklamání), které se snadno přenesou na Vaše dítě.

Místo toho berte čas lekcí jako čas pro sblížení se s vaším dítětem. Cílem je seznámit vaše dítě s jazykem v mluvené i psané formě, užít si spolu zábavu a přitom poskytnout radostnou a milující zkušenost. Pokud svou mysl zaměříte na efekt sblížení, docílíte toho, že budete mnohem efektivnější učitel a pravděpodobněji sami zjistíte, že to, že se Vaše dítě učí jazyk či čtení, je velice příjemný vedlejší účinek.

Jak již bylo řečeno, je velmi obtížné předem odhadnout, kdy bude patrné, že si dítě začíná pamatovat nová slova. Každé dítě je jedinečné a vyvíjí se různým tempem. Hodně to rovněž závisí na tom, kdy začnete a jak moc si dítě tyto lekce užívá.

Někteří rodiče, kteří začali brzy (např. již v 5 měsících), si začali všímat, že jejich dítě poznává některá slova již v 9 měsících. Někteří rodiče, kteří začali později (např. ve 2 letech) toto zpozorovali po 1 měsíci. Někteří rodiče nám řekli, že jejich děti nikdy neprojevily žádné známky toho, že „vědí“ po dobu mnoha měsíců, až najednou jednoho dne říkaly a také četly slova, která viděly na ulici.

Ať tak či onak, vždycky si pamatujte, že toto není závod! Každá možnost pro dítě poznávat nová slova či je číst, kterou Vašemu dítěti umožníte během raných let, bude již navždy velmi užitečná.

Na kolik počítačů mohu program nainstalovat?

Vaše licence Vám umožní nainstalovat náš software kdykoliv na 2 počítače. Při aktivaci licenčního klíče bude Váš aktivační záznam zaregistrovaný v našem členském účtu BrillKids . Pokud změníte počítač, jednoduše se přihlaste na Váš členský účet online a odeberte jeden z aktivačních záznamů k uvolnění náhradního slotu.

Všimněte si, že můžete odstraněním aktivačního záznamu uvolnit aktivační slot – To je zvláště užitečné při změně nebo u upgradu počítače. Můžete to také udělat, když potřebujete změnit formát hardwaru.

 Můžete odstranit aktivační záznam celkem 5x. Mimo to, budeme muset ověřit Vaši identitu a ujistit se, že Váš licenční klíč nebyl ohrožen.

Proč mám své dítě učit už v raném věku?

Vyzkoušet zdarma Koupit Little Reader Napište nám

 • Facebook

 • Ocenění programu

 • 30-ti denní garance

  garanciaJsme tak přesvědčení o vaší spokojenosti s našimi produkty, že vám nabízíme 30-ti denní záruku na vrácení peněz!
 • Už mám na Bystré děti.cz zřízený účet:


  Zapomněli jste heslo?


  Nemáte ještě na Bystré děti.cz účet?

  Registrujte se prosím ZDE