•               
  Bystré děti

  Učební obsah a lekce

  O hudebním učebním obsahu

  Struktura učebního obsahu

  Učební osnova programu Little Musician obsahuje výuku na dva roky – 4 semestry po 6 měsících. Little Musician sada, která je v současné době k dispozici, obsahuje semestry 1 a 2. Semestry 3 a 4 budou vydány v budoucnosti jako samostatný obsahový doplněk.

  Každé pololetí je založeno na pěti všedních dnech v týdnu a zahrnuje 130 dní výuky.

  Každodenní kurz se skládá z několika různých lekcí. Denní kurz může například obsahovat následující lekce:

  Vyzkoušet zdarma Koupit kurz Hudba hrou Napište nám

  Typy lekcí

  V učební osnově semestru 1 a 2 uvidíte tyto typy lekcí – v některých případech více než jednou za kurz:

  • Rozeznávání akordů 1
  • Poslech kudby (krátký úryvek)
  • Zvuky not
  • Solmizační (diatonická) stupnice 1
  • Hudební znalosti
  • Rozeznávání akordů 2
  • Solmizační (diatonická) stupnice 2
  • Cvičení
  • Vytleskávání
  • Poslech hudby (delší úryvek)

   

  1.  Rozeznávání akordů

  Je devět akordů, které chceme, aby bylo Vaše dítě schopno poznat okamžitě. (Pro Vás – hudebníci – to jsou C, F a G akordy, v základech, první inverze a druhá inverze). Akordy jsou hrány nástroji a zpívány v diatonické stupnici. Příklady jsou „do-mi-so“ Pro C dur (základní) akord a „fa-la-do“ pro F dur akord. Dohromady devět akordů pokrývá všechny noty C dur měřítka (bílé klávesy). Je to podobné Eguchi metodě používané v Japonsku, jež někteří považují za nejlepší způsob, jak podpořit „perfektní start“ a která zřejmě vytvořila velmi vysokou míru úspěšnosti.

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_01   detske_vzdelavaci_hry_hudba_02

  2.  Zvuky not

  Tohle je nejzákladnější lekce a umožňuje vašemu dítěti přidružit si psanou notu v notové osnově. Je to dobrý způsob, jak ukázat, že noty ve vyšších tónech jsou zapsány výše a nižší tóny jsou zapsány níže. Pokaždé je použit  náhodný výběr zvuků, nástroje, který to přehrává.

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_03   detske_vzdelavaci_hry_hudba_04

  3.  Solmizační stupnice

  Tyto lekce vyučují jednotlivé noty v solmizační stupnici (např. do, re, mi) s notami znázorněnými v notové osnově.

  Vaše dítě si začne asociovat tón s pozicí noty v notové osnově spolu s příslušnou solmizační slabikou. Semestr 1 se zaměřuje výhradně na C dur. Semestr 2 představuje solmizační stupnici v F dur. Snímky lekcí jsou posouvány ručně, protože Vás chceme podpořit, abyste si udělali čas na komunikaci s Vaším dítětem. Během lekcí je velmi důležité si notu, kterou slyšíte, zazpívat. A je-li to možné – podporujte vaše dítě, aby také zpívalo.

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_05   detske_vzdelavaci_hry_hudba_06

  4.  Cvičení

  Toto jsou cvičení, která pomáhají cvičit ucho („Poslouchej a zpívej) a přispějí k podpoře čtení not pohledem bez učení („Dívej se a zpívej“). Cvičení „Poslouchej a zpívej“ učí jak rozpoznání akordů, tak rozpoznání jednotlivých not a podporuje Vaše dítě v tom poslouchat akord nebo notu a zazpívat to v solmizační stupnici. Cvičení „Dívej se a zpívej“ zobrazuje noty v notové osnově a vyzývá dítě, aby zpívalo v solmizační stupnici, podobně jako by Vaše dítě četlo slova nebo věty.

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_07   detske_vzdelavaci_hry_hudba_08

  5.  Vytleskávání

  Lekce vytleskávání jsou vytvořeny tak, aby daly vašemu dítěti úvod do rytmu a principu dob. Během těchto lekcí jsou přehrávány dětské písně (např. Twinkle, Twinkle Little Star) a vaše dítě má tleskat do rytmu. Postupem času jsou v rámci učební osnovy představeny různé druhy rytmů.

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_09   detske_vzdelavaci_hry_hudba_10

  6.  Hudební znalosti

  V těchto lekcích se Vaše dítě dozví více o tom, jak se tvoří hudba. Nejprve je Vaše dítě seznámeno s různými hudebními nástroji (např. housle, trubka, klarinet) a slyší, jak nástroj zní, a vidí, jak se na nástroj hraje. Potom dítě získá další informace o slavných klasických skladatelích (např. Bach, Mozart, Beethoven) a o kompozicích některých slavných děl.

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_11   detske_vzdelavaci_hry_hudba_12   detske_vzdelavaci_hry_hudba_13

  7.  Poslouchání hudby

  Cílem těchto lekcí je vystavit Vaše dítě klasické hudbě a prostřednictvím expozice ho s ní seznámit, jakož i podnítit respekt ke klasické hudbě a oceňování hudby. Tyto lekce zahrnují klipy padesáti nejpopulárnějších klasických děl, například Beethovenovu Pátou symfonii, Handelův Hallelujah Chorus a mnoho dalších.

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_14   detske_vzdelavaci_hry_hudba_15

  8.  Rytmus

  Lekce rytmu představí Vašemu dítěti rytmické slabiky, jako například „Ta“ pro čtvrťové noty, a „Ti“ pro osminové noty.

  Rytmické slabiky jsou dobrý způsob, jak se naučit a rozlišit různé délky času hudebních not v notové osnově a jaký rytmus je s nimi spojený. Lekce rytmu začínají od 2. semestru

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_16   detske_vzdelavaci_hry_hudba_17

  9.  Stupnice

  Prostřednictvím těchto lekcí bude Vaše dítě vidět a slyšet různé stupnice v různých klíčích. Lekce pokrývají jak obě hlavní stupnice,  tak i různé menší stupnice (harmonické, melodické a přírodní), a jsou hrány jak pomocí nástrojů, tak i zpívány hlasy. Lekce rytmu začínají od 2. semestru

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_18   detske_vzdelavaci_hry_hudba_19

  10.  Klaviatura

  Lekce klaviatury představí vašemu dítěti klávesnici. Děti pochopí, jak různé černé a bílé klávesy na klávesnici odpovídají různým notám v solmizační stupnici a různým hudebním tónům. Místo vnímání klávesnice jako „ohromného moře“ černých a bílých kláves vaše dítě je uvidí v odlišených skupinách složených z nižší po vyšší vzor oktávy. Lekce klaviatury začínají od 2. semestru.

  detske_vzdelavaci_hry_hudba_20   detske_vzdelavaci_hry_hudba_21

   

  Vyzkoušet zdarma Koupit kurz Hudba hrou Napište nám

 • Facebook

 • Ocenění programu

 • 30-ti denní garance

  garanciaJsme tak přesvědčení o vaší spokojenosti s našimi produkty, že vám nabízíme 30-ti denní záruku na vrácení peněz!
 • Už mám na Bystré děti.cz zřízený účet:


  Zapomněli jste heslo?


  Nemáte ještě na Bystré děti.cz účet?

  Registrujte se prosím ZDE