Bystré děti

ČASTÉ OTÁZKY O RANÉM VZDĚLÁVÁNÍ

ČASTÉ OTÁZKY O RANÉM VZDĚLÁVÁNÍ

Jsou všechny informace o raném vzdělávání pro Vás nové informace? Stále si nejste jistí?

Jeden nebo více negativních příkladů raného vzdělávání či nejistota vás může odradit od zahájení aktivit doporučovaných jako „učení hrou“ s vaším dítětem. Zde jsou některé z nejčastějších obav, které mají rodiče…

 • pic100– Měla bych učit své dítě v tak raném věku?
 • – Co když nejsem dobrý učitel?
 • – Jak poznám, který předmět vyučovat jako první?
 • – Jak mám najít čas /peníze, abych vyrobila/koupila učební materiály?

 

Nyní si projdeme tyto otázky jednu po druhé:

Měla bych opravdu učit své dítě v tak raném věku?

V naší společnosti je věk šest let považován za „normální“ věk pro zahájení formálního vyučování, byť předškolní vzdělávání (obvykle od věku tří let) může poskytovat příležitosti k rozšíření vzdělávání. Pokud se rozhodnete vzdělávat své dítě, můžete se setkat s nesouhlasem rodiny, přátel a sousedů, všech, kteří nejsou obeznámeni s vědou raného vzdělávání či praxí.

Pokud máte pochybnosti nebo nevíte jak reagovat na skepsi ostatních,  téměř určitě budete profitovat z diskutování se stejně smýšlejícími rodiči v naší Facebook skupině..

Co když nejsem dobrý učitel?

Není nutné být učitelem, abyste mohli učit vaše dítě. Všechny metody výuky mají jasná pravidla, ale nejdůležitější pro vás bude sledovat vaše dítě, nechat se jím vést a přizpůsobovat tomu svůj rozvrh.

Pokud se chcete ujistit, že váš přístup k výuce je správný, seznamte se se základy učení v raném věku.

V mnoha ohledech skutečnost, že jste rodič vašeho dítěte, prakticky zaručuje, že budete ten nejlepší učitel. A pokud nemáte v plánu formálně vyučovat své dítě doma, toto je jediná část dětství před zahájením formálního vzdělávání, kdy můžete být vy hlavním učitelem v životě vašeho dítěte. Nejen, že je vaše dítě dychtivé po každém druhu vzdělávání, ale učení vám v těchto prvních letech posílí pouto mezi vámi a dítětem a dá vám možnost nahlédnout do přirozeného nadání vašeho dítěte a povahových rysů.

Jak poznám, který předmět vyučovat jako první?

Mnozí rodiče jsou zmateni a myslí si, že je důležité vyučovat každý předmět, který existuje. Je důležité si ale uvědomit, že pokud jde o vzdělání vašeho dítěte, neexistuje žádná ohraničená lhůta. Není nutné naučit vaše dítě vše pod sluncem. Berte učení jako vynikající způsob, jak strávit kvalitní čas s dítětem.

Zaprvé začněte s předmětem nebo činností, kterou chcete dělat nejvíc. Vaše dítě bude milovat cokoliv, pro co se rozhodnete, pokud mu to předložíte hravou a nenásilnou formou. Takže začněte s tím, co zajímá vás. Pokud k něčemu neinklinujete nebo se vám to zdá těžké, nedělejte to. Pokud to i znamená, že nikdy nepokryjete některá témata, která jiní rodiče pokrývají, je to v pořádku. Vy a vaše dítě najdete jinou oblast zájmu.

Zadruhé, představujte věci postupně. Tato řada je spíše pro vás než pro vaše dítě, které dokáže zvládnout úžasné množství nových informací. Vzhledem k tomu, že děti se učí opakováním a potřebují rutinu, je důležité dodržovat učební plán. Pokud se budete snažit dělat příliš mnoho nových věcí najednou, riskujete, že budete zmatený a dávat stejné lekce. Vaše dítě bude nešťastné a zmatené, což bude brzdit proces učení.

Nový předmět nebo činnost přidejte, když získáte praxi. Vaše dítě se bude těšit z nenucenosti lekcí a bude je očekávat – stejně jako očekává jídlo, spánek a koupání. Na vyučování nového tématu jste připraveni, když cítíte, že je to pro vás stejně přirozené jako čištění zubů.

Kde mám najít čas/peníze, abych mohla vyrábět/kupovat učební materiály?

Jakmile se rozhodnete, co chcete učit, budete muset vyrobit, koupit nebo si stáhnout materiály pro výuku. Není to až tak složité, jak si můžete myslet. Pro první stoupence Glenna Domana, amerického uznávaného odborníka, jenž učí rodiče jako učit své děti již od roku 1960, bylo nutno trávit hodiny výrobou obrázkových kartiček. Dnes existuje daleko více prostředků než kdykoliv předtím, které jsou k dispozici pro rodiče zdarma.

Například naše sekce ZDARMA obsahuje flash karty pro tisk, Powerpointové prezentace, stimulační kartičky pro novorozence, dětské elektronické knížky, výuková videa a pracovní listy, které si můžete stáhnout zdarma.

 

ZDARMA rychlokurz raného vzdělávání

Chcete se dozvědět víc o raném vzdělávání? Získejte přístup ke třem videím rychlokurzu raného vzdělávání ZDARMA – www.bystre-deti.cz

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku

… a nepropásněte žádnou novinku o raném vzdělávání či vzdělávací video pro vaše dítě.  https://www.facebook.com/bystredeti.cz

Přidejte se k nám do Facebook skupiny

… a inspirujte se, ptejte se, diskutujte s ostatními maminkami, které rané vzdělávání zajímá (stimulace novorozence, znakování batolat, rané učení cizího jazyka, ….)  https://www.facebook.com/groups/bystredeti

Bez komentáře

Zanechte komentář

 • Facebook

 • Ocenění programu

 • 30-ti denní garance

  garanciaJsme tak přesvědčení o vaší spokojenosti s našimi produkty, že vám nabízíme 30-ti denní záruku na vrácení peněz!
 • Už mám na Bystré děti.cz zřízený účet:


  Zapomněli jste heslo?


  Nemáte ještě na Bystré děti.cz účet?

  Registrujte se prosím ZDE