Bystré děti

VÝVOJ MOZKU DÍTĚTE

VÝVOJ MOZKU DÍTĚTE

Miminko se narodí s většinou mozkových buněk, které kdy bude mít, ale během prvních 12 měsíců na světě se jeho mozek změní na mnohem komplexnější. V době, kdy dosáhne věku dvou let, bude mít jeho mozek už 75% hmotnosti mozku dospělého člověka. Ve třech letech bude mít až 90% hmotnosti mozku dospělého člověka…

pic14Téměř 50% mozkových buněk, s nimiž se vaše dítě narodí, ochabne nebo odumře během prvních let. Tento proces, známý jako neuronové prořezávání, organizuje a zefektivňuje činnost mozku.

Mozek se zdokonaluje zážitky. Události v životě dítěte spouštějí elektrické impulsy do mozku a vytvářejí nervová vlákna. Čím více vláken se používá, tím stabilnějším se mozek stává, takže je méně citlivý na prořezávání.

Stejně jako svaly – i mozek pracuje na principu „Použij to nebo to ztratíš!“

 

Jak se vyvíjí mozek vašeho miminka?

Lidé jsou jediní živočichové, jejichž mozek ztrojnásobí svou velikost během prvních dvou let života. Pokud by byl při narození o něco větší, hlava děťátka by nebyla schopna projít porodními cestami. Pokud by byl menší, jeho život by byl v ohrožení. Mozek se zvětší na 75% velikosti mozku dospělého člověka do věku dvou let a na 90% do tří let.

Ale jak se dětský mozek vyvíjí?

  • Když se vaše dítě narodí, jeho mozek váží asi 350g, do roka váží 1kg.
  • Už při narození má mozek kolem 200 biliónů neuronů (nervových buněk) – přibližně stejný počet, který bude mít v dospělosti.
  • Každý neuron reaguje na stimulaci zvětšující se sítí dendritů (rozvětvené výběžky nervové buňky) a synapse (místo přenosu signálu z jednoho neuronu na druhý) mezi nimi a jejich sousedy.
  • Každý neuron je zakončen dendrity s přibližně 15 000 synapsí.
  • Tvarování dendritu se časem stává komplexnější, s třemi až čtyřmi rozvětveními do 6. měsíce věku.
  • Čím více stimulů mozek zachytí, tím dokonalejšími se dendrity stávají.
  • Přední lalok (část mozku, která se zabývá emocemi) se stává vysoce metabolicky aktivní od 6 měsíce. V 18 měsících se formuje nervový základ emoční inteligence.
  • Mezi 2. a 4. měsícem se počet synapsí ve zrakovém centru zvýší desetinásobně na 20 000 neuronů.
  • Do 12 měsíce věku dítěte si neurony, které rozlišují mateřskou řeč, najdou své stálé místo.
  • V 18 měsících zažije jazykové centrum v mozku masivní synaptický růst, výsledkem čehož je prudký nárůst schopnosti gramatiky.

Během prvních osmi let života a zejména během prvních tří let je několik kritických období na získání určitých typů inteligence. Jakmile se tato „období příležitostí“ uzavřou, učení je mnohem složitější, někdy přímo až nemožné.

První roky života jsou rozhodující pro rozvoj mozku dítěte a položí neurologické základy pro intelektuální rozvoj v dospívání a dospělosti. A miminka jsou velmi otevřená učení se hrou během prvních let. Navíc všechny malé děti učení se hrou milují, proto toho využijme a hrajme si s našimi dětmi moudře!!!  

 

ZDARMA rychlokurz raného vzdělávání

Chcete se dozvědět víc o raném vzdělávání? Získejte přístup ke třem videím rychlokurzu raného vzdělávání ZDARMA – www.bystre-deti.cz

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku

… a nepropásněte žádnou novinku o raném vzdělávání či vzdělávací video pro vaše dítě.  https://www.facebook.com/bystredeti.cz

Přidejte se k nám do Facebook skupiny

… a inspirujte se, ptejte se, diskutujte s ostatními maminkami, které rané vzdělávání zajímá (stimulace novorozence, znakování batolat, rané učení cizího jazyka, ….)  https://www.facebook.com/groups/bystredeti

 

Bez komentáře

Zanechte komentář

 • Facebook

 • Ocenění programu

 • 30-ti denní garance

  garanciaJsme tak přesvědčení o vaší spokojenosti s našimi produkty, že vám nabízíme 30-ti denní záruku na vrácení peněz!
 • Už mám na Bystré děti.cz zřízený účet:


  Zapomněli jste heslo?


  Nemáte ještě na Bystré děti.cz účet?

  Registrujte se prosím ZDE