Bystré děti

SKVĚLÉ DĚTSKÉ HRY 2

SKVĚLÉ DĚTSKÉ HRY 2

Nezapomeňte na užitečné rady, která je dobré mít na paměti, když si se svým děťátkem hrajete.

A zde jsou nějaké další hry, které stimulují smysly vašeho dítěte…

Hra s kartamigame005

Věk: 12 – 18 měsíců

Cíl: rozvoj paměti, poznávání barev a tvarů

Tato jednoduchá hra s kartami zlepší schopnost paměti vašeho dítěte. Také zlepší jeho schopnost rozpoznávat slova, písmena a čísla.

Na každou kartu nakreslete kruh třemi odlišnými barvami (červená, modrá a žlutá). Přejděte na červený kruh a řekněte: „Červená.“ Potom ukažte dítěti žlutý kruh a řekněte: „Žlutá.“ Karty položte obrázky dolů a zeptejte se: „Kde je červený kruh?“. Otočte kartu s červeným kruhem a svolejte: „Tady je červený kruh!“ Otočte žlutou kartu a svolejte: „Tady je žlutý kruh!“ Pokračujte, dokud vaše miminko samé nezačne ukazovat, který kartu máte otočit.

Když uvidíte, že hra miminko už nudí, přestaňte se hrát! Když vaše dítě už bude znát obě barvy, můžete přidat kartu s modrou barvou. Znovu míchejte tři karty, dokud se dítě nenaučí celou hru.

Náročnější verze hry: Pokud se vaše dítě naučilo již tyto tři barvy, můžete opakovat tuto hru a přidat nový tvar. Zvolte dvě karty stejné barvy, ale různých tvarů a hrajte se stejnou hru. Postupně můžete přidávat více tvarů nebo přejít i na různá písmena či čísla.

Poznámka: Buďte trpěliví! Vysvětlete dítěti, že je normální splést se a udělat chybu. Když správně uhodne, vždy ho pochvalte!

 

 

Hra na rozvoj pamětigame006

Věk: 18 měsíců – 5 let

Cíl: paměť a koncentrace

Tato hra posílí paměť vašeho dítěte a napomůže k lepší koncentraci. Můžete použít karty z předchozí hry.

Budete potřebovat šest bílých karet, na které nakreslíte čtverec. Čtverce musí být různé barvy: dva červené, dva modré a dva žluté.

Požádejte dítě, ať si vybere kartu a řekne nahlas, jaká je to barva. Požádejte ho, ať najde další kartu téže barvy. Pokud najde správnou kartu, nahlas jej pochvalte. Pokud ne řekněte: „Ne, to je zelená,“ a nabídněte mu, ať si vybere další karty, dokud nenajde správnou barvu. Když už dítě porozumí hře, můžete postupně přidávat více karet s novými barvami a novými tvary a tak vytvořit zajímavější verze této hry.

 

 

Stavění komínů, navlékání kroužků a rozlišování pořadí či velikostigame007, stavebnice

Věk: 9 měsíců až 3 roky

Cíl: koordinace ruky a oka, koncepty „velký“ a „malý,“ učí dítě o vizuálně prostorovém vnímání

Tyto typy her nejen zlepší koordinaci ruky a oka vašeho děťátka, ale také ho naučít koncept ‚je větší než“ a „je menší než“. Začněte s většími předměty, které lze na sebe stavět, a potom postupně pokračujte s menšími předměty – tak jak vaše dítě bude starší a šikovnější.

 • 9 měsíců – Použijte tradiční kroužky na kolíku. Ukažte dítěti, jak je skládat od největšího po nejmenší a potom ho nechte, ať to zkusí samo. Ukažte na největší kroužek a pojmenujte ho „velký“ a ten nejmenší pojmenujte „malý“. Nedělejte si žádné starosti s tím, pokud to vaše dítě nesrovná podle velikosti  pochvalte ho za to, že se snaží!
 • 12 měsíců až 14 měsíců – Začněte používat sadu umělohmotných kelímků nebo mističek, které se musí naskládat v určitém pořadí. Začněte se dvěma či třemi a jakmile to vaše dítě zvládne, postupně přidávejte.
 • 12 měsíců až 18 měsíců – Vaše dítě by už mělo být schopné začít si hrát s jednoduchými kostičkami. Můžete se rozhodnout pro Lego kostičky (ty určené pro roční děti) nebo pro dřevěné kostky. To vašemu dítěti pomůže také rozvinout jeho motorické dovednosti. Vyzvěte ho a povzbuzujte, aby postavil co nejvyšší komín, který dokáže, a potom společně kostičky spočítejte.

 

Tvůrčí hry game008

Věk: 12 měsíců – 3 roky

Cíl: jemná motorika, manuální zručnost, pochopení prostoru

Položte před Vaše dítě několik kuliček vařeného hrášku a kroužky mrkve (dostatečně malé, aby se nezadusilo). Ukažte mu, jak má oddělovat hrášek od mrkve. Hra spočívá v tom, aby se dítě snažilo udělat totéž a navíc, aby při dělení hrášku od mrkve počítalo, kolik je kuliček hrášku a kolik je kroužků mrkve.

Při této hře dávejte na dítě velký pozor. Najděte 10 barevných a zajímavých věcí jako například velké knoflíky a položte je do nějaké nádoby. Vysypte je z nádoby před dítě a požádejte ho, aby nádobu postupně knoflíky po jednom znovu naplnil. Nezapomeňte při tom počítat každý knoflík a tak se zdokonalovat v počtech.

Poznámka: Dávejte pozor, hrozí nebezpečí udušení.

Dejte dítěti pastelky a požádejte ho, ať něco nakreslí (načmára). Tato aktivita napomáhá rozvoji motoriky potřebné pro psaní písmen a číslic v pozdějším věku.

Ukažte dítěti plastelínu (bezpečnou a netoxickou). Práce s plastelínou stimuluje motoriku a také kreativitu. Na modelování můžete používat i různé nástroje. Při této hře se také můžete učit poznávat barvy!

 

 

Třídění a seskupování – asociacegame009

Věk: 3 – 5 let

Cíl: počítačové schopnosti, rozlišovací schopnosti

Pomocí této hry se vaše dítě zábavnou formou naučí, co je to shoda a rozdíl. Příprava hry vám jako rodiči zabere trochu více času, protože je třeba vytvořit obrázkovou knihovnu. Na každý den nebo týden si zvolte jeden druh témata (např. věci, co létají) pokud dané tématu si najděte obrázky. Obrázky si uložte do počítače, vytiskněte je a nalepte je na karty.

Když už máte vše připraveno, můžete se začít hrát. Na začátku ukažte dítěti karty a pojmenujte každou věc na kartě. Požádejte dítě, aby seřadili obrázky do skupin na věci, které létají a věci, které nelétají. Později můžete dát dítěti o trochu těžší úlohu, aby seřadili ptáci podle druhu (podle velikosti) nebo druhy rostlin (stromy nebo květiny).

Náročnější verze hry: Vezměte dva nebo tři odlišné obrázky (jako například drak a prut) a požádejte dítě, aby nalezlo shodu mezi danými obrázky. Tato hra přinutí dítě zamyslet se a použít kreativní myšlení a fantazii!

ZDARMA RYCHLOKURZ (NE)VÝCHOVY DĚTÍ

Získejte zdarma návody a postupy, jak snadno a trvale vyřešit 5 nejčastějších problémů s dětmi… bez křiku, pohlavků a zbytečného pláče.

ZDARMA rychlokurz raného vzdělávání

Chcete se dozvědět víc o raném vzdělávání? Získejte přístup ke třem videím rychlokurzu raného vzdělávání ZDARMA – www.bystre-deti.cz

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku

… a nepropásněte žádnou novinku o raném vzdělávání či vzdělávací video pro vaše dítě.  https://www.facebook.com/bystredeti.cz

Přidejte se k nám do Facebook skupiny

… a inspirujte se, ptejte se, diskutujte s ostatními maminkami, které rané vzdělávání zajímá (stimulace novorozence, znakování batolat, rané učení cizího jazyka,….) https://www.facebook.com/groups/bystredeti

Jeden komentář

 1. […] Podívejte se na příklady dětských her:  skvělé dětské hry 1. a skvělé dětské hry 2. […]
  Zanechte komentář 4.5.2014 at 19:46

Zanechte komentář

 • Facebook

 • Ocenění programu

 • 30-ti denní garance

  garanciaJsme tak přesvědčení o vaší spokojenosti s našimi produkty, že vám nabízíme 30-ti denní záruku na vrácení peněz!
 • Už mám na Bystré děti.cz zřízený účet:


  Zapomněli jste heslo?


  Nemáte ještě na Bystré děti.cz účet?

  Registrujte se prosím ZDE