Bystré děti

Pohádka o kouzelném vláčku

Pohádka o kouzelném vláčku

„Rané dětství může být jako cesta kouzelným vláčkem“ – pohádka nejen pro děti, ale i pro jejich rodiče, a pro ně především…

Bylo jedno nádraží, kam přijíždí kouzelný vláček. Celý natěšený čeká, kdo do něho nastoupí. Vláček vozí malé děti. Od miminek, která se narodila před pár týdny, přes děti, které se batolí a ještě ani neumí mluvit, i ty, které začínají říkat první slůvka či první věty, dále děti školkové, předškoláky, až po děti, které právě začaly chodit do školy.

Pohadka o kouzelnem vlackuRodiče všech těchto dětí chodí i se svými dětmi často okolo nádraží na procházky. Nádraží není totiž nijak daleko, stojí hodně blizoučko jejich domovů. „Nasedni do vláčku a raduj se ze všech kouzel, která tě cestou čekají“, přejí rodiče svým dětem. Vědí velice dobře, co ta kouzla ve vláčku způsobují a jak hodně se jejich dětem bude cesta líbit. Sami už o vláčku slyšeli, někteří se v něm možná také, ještě jako děti, svezli. Jsou i rodiče, kteří svým dětem kouzelnou cestu nedopřejí. Možná nic nevědí o kouzelném vláčku, možná nevěří, že ta kouzla opravdu fungují. Možná si neuvědomují, jaké bohatství se skrývá v času, kdy se svým dětem plně a vědomě věnují… Kdy jsou se svým dítětem, ale tady a teď, přítomni v tom daném okamžiku, na daném místě…

Kouzelný vláček se svými kouzly vozí hlavně malé děti, staré asi tak do 7 let. Ty děti, které jsou starší, sice do vláčku nasednout mohou, ale ta kouzla už nepůsobí tak „kouzelně“. Škoda. Ale každé dítě je jednou ve svém malé, tedy každé má tedy šanci se ve vláčku projet – KDYŽ  mu jeho rodiče pomůžou.

Děti ve vláčku si velmi často hrají. Hrají hry, které mají přirozeně tak moc rády. Není potřeba si hrát úplně na všechno a se vším. Někdy si děti mohou hrát se zvířátky, někdy se slovíčky, jindy zase třeba počítají kytičky nebo staví komín z kostek. Takovýchto her je strašně moc…Stačí si jen hrát a hrát si moudře. A způsob a intenzitu hraní našich dětí můžeme právě my, jejich rodiče, ovlivnit.

Když vláček zastaví opět na nádraží a naše dítě z něho vystoupí, víme, že se nám tou kouzelnou cestou naše holčička nebo náš kluk kouzelně změnili. Kromě toho, že povyrostli, umí spoustu věcí, které se naučili právě tím, že a jak si ve vláčku hráli. Každý si pak z vlaku nese navíc ještě veliký dárek. Není to ani velká krabice, ani velký pytel, přesto je to obrovské. Každé z dětí má ten dar v hlavě – svou bystrou mysl. Je to obrovská výhoda, kterou mu nikdo už nemůže vzít. Je jenom jeho a my jsme ve svých pocitech nesmírně šťastní, protože naše dítě má tento dar díky nám. My jsme nezmeškali tu příležitost a  když bylo naše dítě malé, posadili jsme ho do kouzelného vláčku.

Mohlo by se zdát, že pohádka o kouzelném vláčku je u konce. Není tomu tak. Pohádka pokračuje. Nebo ještě lépe – další pohádka začíná. Pohádka plná kouzel, která jsou už zcela přirozeně znatelná v životě reality.

Skutečný život reality čeká na každé dítě, které jednou vyroste, které bude jednou dospělým člověkem. Jeho budoucnost nám, rodičům, určitě není lhostejná. Budeme se snažit, aby dítě bylo šťastné tím, že vystuduje školu, díky které bude mít zaměstnání, které spolehlivě uživí jeho samotného, i jeho rodinu. Na naše dítě čeká spousta učení a příležitostí, kdy bude moci využít dárek z kouzelného vláčku. Je to základ, o který se bude moci opřít, na kterém bude moci stavět, až se bude učit. Každý dospělý se někdy něco učil a každý tedy může potvrdit, že když se učil, bylo to častokrát, jako by se brodil bahnem. Těžké nohy se bořily a převládaly myšlenky na cosi šíleně těžkého. Leckdo měl i pocity, že se v bahně boří. Dítě z kouzelného vláčku má ve svém daru pevnou oporu a základ. Ono se totiž v době jízdy vláčkem, kdy si jenom hrálo, právě tou hrou naučilo se učit. O to lehčeji teď zvládá to, co jiný vnímá jako těžké bahno. Toto už je skutečná realita. Vhodné hraní si v době jízdy kouzelným vláčkem kouzelně ovlivní časy budoucí.

Malé dítě se nemusí učit, jak se učit. Umí to totiž přirozeně samo a učení miluje.  Je to dar, který dostává KAŽDÉ dítě od přírody při narození. Jenže ŽÁDNÉ dítě tento dar neumí využít samo – potřebuje naši pomoc. Pomoc nás, rodičů. Chceme přece pro své dítě jen to nejlepší! Nechme ho hrát si při cestě v kouzelném vláčku. A tu jeho hru cíleně a účelově ovlivňujme. Odborněji se tento proces nazývá STIMULACE MOZKU V RANÉM VĚKU. Výsledky vhodné stimulace hrou je dárek, který si naše dítě díky nám, rodičům, odnáší z kouzelného vláčku do života.

ZDARMA RYCHLOKURZ RANÉHO VZDĚLÁVÁNÍ

Jak můžeme vhodně stimulovat mozek dítěte v raném věku, jak si moudře se svým dítětem hrát a spoustu dalších informací Vám poskytne rychlokurz raného vzdělávání. Přístup k němu získáte ZDARMA na www.bystre-deti.cz

Rané vzdělávání má recept na to, jak může být budoucnost vašeho dítěte více pohádková. Věříte na pohádky?

Bez komentáře

Zanechte komentář

 • Facebook

 • Ocenění programu

 • 30-ti denní garance

  garanciaJsme tak přesvědčení o vaší spokojenosti s našimi produkty, že vám nabízíme 30-ti denní záruku na vrácení peněz!
 • Už mám na Bystré děti.cz zřízený účet:


  Zapomněli jste heslo?


  Nemáte ještě na Bystré děti.cz účet?

  Registrujte se prosím ZDE